NATRUMİN NASIL ETKİ EDER?

NATRUMİN NASIL ETKİ EDER?

NATRUMIN

SCALP CARE SYSTEM

 

SCALP: Skalp, kalvaryumu (kafatasını) örten beş tabakadan oluşmuş bir dokudur;

(S) Cilt (skin), (C) Bağ doku (connective tissue), (A) Aponöroz (galea aponeurotica), (L) Gevşek areoler doku (loose areolar tissue) , (P) Periost “pericranium”.

 

TEKNOLOJİ Piyasada bulunan en etkili saç geliştirme şampuanı Natrumin Dermaceuticals araştırma çabalarının sonucu olan Natrumin®’dir. Natrumin® özellikle saç derisi canlılığını koruyan ve folikül problemleri üzerinde tesirli olan güçlü ve benzersiz süper antioksidanların yani polifenollerin bileşimidir. Kısa zamanda en iyi sonuçları verir.

Bu sinerjik birleşimin etkisini geliştirmek için Natrumin Dermaceuticals, polifenollerin asıl özelliklerini ve klinik etkinliğini koruyan benzersiz bir “kimyasal maddesiz” damıtma süreciyle geliştirildi. Hassas mekanik bir basınçla Natrumin®’in aktif bileşenleri bitkisel polifenollerden elde edilmektedir.

PERFORMANS Natrumin® içeriğindeki yüksek kaliteli bitkisel yağlar ile saç beslemeyi destekleyici etkisini güçlü nemlendirici özelliği ile birleştirir ve saç kökünde gerilebilme-sünebilme özelliğini veren temel amino asit tedarikini sağlar. Natrumin®’in bu etki mekanizması güçlü ve eşsiz saç derisi canlılığı sağlar; saç gelişimini tetikler. Natrumin® saç tellerinin çapını geliştirir, saç derisini nazikçe temizlerken saça yumuşaklık ve hoş bir koku verir. Natrumin® saç derisi probleminin ortaya çıkmamış olduğu ilk safhalardan, daha sonraki saç dökülme safhalarına kadar etkilidir.
SONUÇLAR Natrumin® saç derinizde ve saç foliküllerinizde ilk kullanımından itibaren etkili olmaya başlar. İlk sonuçları alma zamanınız saç kaybınızın şiddetine ve ne kadar süredir olduğuna bağlıdır. Ne kadar uzun zamandır ya da ne kadar şiddetli olursa olsun Natrumin® saç bakım setinin kullanımı saç derinizin canlılığını geliştirecek, saçınızın kalitesini koruyacaktır.

 

Saç derisinin canlı kalması için özellikle üretilmiş olan en güçlü şampuan Natrumin® önleme safhasından son safhalara kadar etkili olur.

Polifenollerin sinerjik etkileşimiyle Natrumin®; sizlere saç derinizin canlılığını korumak için geliştirilmiş ve saç dökülmesini önlemede yardımcı etkili bir ürün getiriyor. Antiinflamatuar etkiyi, anti-DHT özelliklerini, güçlü antioksidan molekülleri  ve mineralleri birleştirerek Natrumin® size en etkili saç büyümesini uyaran şampuanı sunuyor.

İÇERİK

* K-Fulvate X  polifenol özütü

* Soğuk pres bitkisel yağlar (çörek otu yağı, susam yağı, defne yağı, buğday yağı, badem yağı, keten tohumu yağı, zeytin yağı, fındık yağı, portakal yağı, jojoba yağı, havuç yağı, kayısı yağı, nane yağı)

* Mineraller (çinko, magnezyum, potasyum, kalsiyum, sodyum, molibden)

* Organik Gliserin

Nasıl Etki Eder?

Saç dökülmesinin sebeplerini ortaya çıkarmak yönünde yapılan birçok devrim yaratan araştırmaya rağmen, saç hücrelerinin zamanla yokalması, erkeklerde klasik “U” şekli bayanlarda ise saç incelmesinin sebepleri hakkında net bir sonuca ulaşılamamıştır. Natrumin® saç derisi sorunlarıyla mücadele etmek amacıyla farklı perspektifleri bir araya getiren bir yaklaşım geliştirdi, Bu yaklaşım;

 1. Saç köklerindeki kılcal kan damarlarını beslemek.
 2. İçeriğindeki polifenoller ile 5AR (alfa redüktaz) enziminin hem Tip 1, hem de Tip 2 izo enzimini inhibe ederek saç kökünün cansızlaşmasına neden olan DHT (Di Hidro Testeron Hormonunun) oluşumunu engellemek
 3. Saç hücreleri etrafında biriken fazla yağı engellemek, böylelikle saç hücrelerinin kan dolaşımını kolaylaştırmak.
 4. Saç derisinin genel durumunu ve sağlığını iyileştirmek.
 5. Saç hücrelerini tekrar bir gelişme evresine sokmak.
 6. Hücre aralarında lif artışını ( lif dejenerasyonu) ve oksidatif hasarı engelleyerek azaltmak. Araştırmaların saç dökülmesinin ana nedeninin hücre aralarında gerçekleşen lif birikimi olduğunu gösterdi. Bu lif dejenerasyonu saç kökünün etrafını saran kollajen dokunun katılaşmasına sebep olmaktadır. Katılaşan bu kollajen doku saç kökünü saç derisi dışına iterek zamanından erken gerçekleşen saç dökülmelerine sebep olmaktadır. Natrumin kollajen sentezini uyararak saç dökülmesini engeller.

Araştırmamız yukarıda belirttiğimiz faktörlere doğru şekilde odaklanabilmek için polifenollerin önemini vurgulamaktadır. Bakımın ilk amacı polifenollerin saç hücreleri tarafından tam olarak emilimini sağlamaktır. Polifenollerin sinerjik etkisini saç hücrelerine düzenli ve efektif şekilde uygulama metodu şu an gündemde bulunan diğer metotlarda mevcut değildir. Ayrıca etken madde seçimine ve biyolojik özelliklerinin korunmasına son derece hassasiyetle yaklaşarak önem vermekteyiz.

Klinik Denemeler ve Referanslar

Natrumin® GÜVENLİDİR

* Yan etkisi yoktur.

* pH değeri saç derisine ve cilde uyumludur. Tahriş ve kaşıntıya neden olmaz.

* Alerjik bir reaksiyona neden olmaz.

DERMATEST  ONAYLIDIR

Natrumin®in güvenilirliği, Almanya’nın önde gelen Medikal Araştırma Kurumu  Dermatest tarafından yapılan klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Referanslar

1. Structure-Activity Relationships for Inhibition of Human 5 Alpha-reductases by Polyphenols. Hiipakka RA, Zhang HZ, Dai W, et al.; Biochemical Pharmacology: 2002 Mar 15; 63(6); 1165-76.

 

2. Structureantioxidant activity relationships of flavonoids and phenolic acids, Free. Radical Biol. Med., 20: 933-56. Robards, 1999.

 

3. “Medical Aspects and Applications of Humic Substances”. Regarding the Antiviral Activity of Humic. Substances. Prof. Dr. Renate Klöcking.

 

4. Natrumin-Shampoo Dermatological test on humans in 2009 by Dr.med. Werner Voss. DERMATEST GmbH, Engelstraße 37, 48143 Münster, dr.voss@dermatest.de

Garanti Verilen Sonuçlar

Biz koşulsuz olarak, Natrumin®’in, oksidatif hasarı engelleyeceğini, saçın görünüşünü, sıklığını, dolgunluğunu geliştirecek olduğunu ve saç yoğunluğunu artıracak olduğuna garanti veririz. Çok kısa vadede duş alırken daha az saçın saç derisinden ayrıldığını fark edeceksiniz.

Natrumin şampuanın patentli formülü sahip olduğu polifenollerin etkisiyle saç derisindeki sedef, egzama, seboreik keratoz, pruritus, aknitik keratoz gibi cilt rahatsızlıklarının önlenmesinde  etkilidir.

Ayrıca polifenoller ve çinko mineralinin saç dökülmesinde rol oynayan 5-alfa-redüktaz enzimini inhibe edici etkisi bulunmaktadır

 1. Saç dökülmelerinin nedenlerini; genetik predispozisyon, kıl gelişimi bozuklukları, sistemik hastalıklar ve otoimmunite, saçlı deri hastalıkları ve ilaçlar  oluşturur.
 2. Anagen faz saçların büyüme fazıdır.Saçların dökülmesinin anagen fazdaki bir artışla önlenebileceği düşünülmektedir. Uzmanlar saç büyümesinin damarların genişlemesi ve kanlanmanın o bölgede artmasıyla sağlanabileceğini düşünmektedir.
 3. Polifenollerin vazodilatasyonu arttırması sebebiyle söz konusu bölgede aşırı bir kanlanma olur. Bu sebeple saç büyümesi fazının artmasına etki edebilir.
 4. Polifenoller yüzeysel deri mukoza lezyonları için faydalı organik moleküllerdir. Deri bariyerini arttırıp, stratum korneumu hidrate ederler. Saç derisindeki herhangi bir hastalık sebebiyle oluşmuş irritasyon sonrası inflamasyonu anti inflamatuvar etkileri sayesinde tedavi ederler. Ayrıca antiviral, antibakteriyel, antimikrobiyal etkileri vardır.
 5. Yapılan araştırmalara göre polifenollerin ve çinko mineralinin saç dökülmesinde rol oynayan 5-alfa-redüktaz enzimi üzerinde inhibe edici etkisi bulunmaktadır (Structure-Activity relationships for inhibition of human 5-alpha-reductases by polyphenols. Richard A. Hiipakka, Han Zhong Zhang, Wei Dai, Qing Dai, Shutsung Liao).( Inhibition of 5 alpha-reductase activity in human skin by zinc and azelaic acid. Stamatiadis DBulteau-Portois MCMowszowicz I.)
 6. Buna ek olarak Natrumin’in içerisinde bulunan bitkisel yağların sahip olduğu yağ asitlerinin örneğin; alfa linolenik asit, linoleik asit v.b. 5-alfa redüktaz enziminin aktivitesini kısıtlayıcı etkileride şampuanın etkisini güçlendirmektedir.
 7. Polifenoller sayesinde saç dökülmesinin çözümü ve saç derisinde görülebilen sedef, egzama, alopesi areata, seboreik dermatit gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olmak için geliştirilmiş Natrumin piyasadaki diğer şampuanların aksine hiç su kullanılmadan üretilmiştir.
 8. Saç hastalıklarından biri olan ‘Alopesi Areata’nın uzmanlar tarafından nedeni kesin olarak çözülememekle birlikte oto immün hastalıklarda veya androjen testosteron benzeri hormonların baskılanması sonucunda agresifleşen bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini yabancı olarak görüp bu hücrelerle savaşmaya başlaması bu sebeple kıl kökleri etrafında bulunan lenfosit denilen hücrelerin sitokin adlı kimyasal ajanı salgılamasıyla bu bölgelerde saç dökülmelerinin görülmesi şeklinde açıklanabileceği yönündedir.

Polifenollerin sitokin üretimini regüle etmeleri sebebiyle bu rahatsızlığın önüne geçtikleri gözlenmektedir.

KAYNAKLAR

 1. Various skin conditions effectively treated by humic substances- Hart ,   et al. United States Patent  6,267,962
 2. Structure-activity relationships for inhibition of human 5alpha-reductases by polyphenols- Richard A HiipakkaHan-Zhong ZhangWei DaiQing DaiShutsung LiaoBiochemical pharmacology.  04/2002; 63(6):1165-76.
 3. Inhibition of 5 alpha-reductase activity in human skin by zinc and azelaic acid. Stamatiadis DBulteau-Portois MCMowszowicz I.