Saçkıran Nedir? Neden Oluşur? Bulaşıcı mıdır?

Saçkıran Nedir? Neden Oluşur? Bulaşıcı mıdır?

Saçkıran Nedir?
Saçkıran ya da tıbbi adıyla alopesi areata bir kişinin saçının ya da kaş, kirpik, sakal gibi diğer tüylerinin kısa bir süre içinde bölgesel olarak aniden dökülmesi ile karakterize bir hastalıktır. Kafa derisinde ortaya çıktığında yuvarlak ya da oval şekilli dışarıdan kolayca görülebilen saçsız alanlarla kendini gösterir. Bir süre sonra saçsız alanlarda tekrar saç çıkar ya da yeni lezyonlar gelişir. Saçkıran ağırlıklı olarak gençlerde ortaya çıkar. Hastalıktan etkilenen kişilerin %80’i,40 yaşın altındadır. Erkeklerde kadınlardan daha fazla oranda görülür.
Saçkıran Neden Olur?
Saçkıran hastalığının nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Fakat otoimmün nedenlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.Otoimmün hastalıklar,vücudun kendi hücre ve dokularını yabancı olarak tanıması ile ortaya çıkar. Sonuç olarak da bağışıklık sistemi kişinin kendi hücrelerine saldırır. Saçkıranda da bağışıklık hücreleri saç köklerine saldırarak saçın uzamasını durdurur ve saç dökülmesine yol açar.
Saçkıran olan bir ebeveynin çocuğunda bu rahatsızlığın görülme riski normal popülasyondan yaklaşık 3 ila 6 kat daha fazladır.Yine bazı hastalıklar saçkıran ile birlikte görülebilmektedir ve bu da genetik faktörlerin etkisini desteklemektedir.
-Saçkıran(Alopesi areata) risk faktörleri nelerdir? -Yaş, hastaların çoğunda hastalık 40 yaşın altında başlar.
-Cinsiyet, erkekler kadınlara göre daha fazla saçkırana yakalanma eğilimi gösterir.
-Genetik yatkınlık
-Down sendromu
-Otoimmün hastalık
Saçkıran tanısı nasıl konur?
Saçkıran belirtileri oldukça tipik olduğundan tanı çoğunlukla daha doktora gidilmeden hasta ve hasta yakınları tarafından konulur. Fakat bazı durumlarda saç mantarı işe karışabilmektedir. Doğru bir tanı için cilt hastalıkları uzmanına başvurmak gerekir.
Saçkıran tedavisi nasıl yapılır?
Saçkıran tedavisi, cilt hastalıkları uzmanı tarafından planlanır. Tedavide amaç hastalığın ilerlemesini durdurmak ve belirtilerin şiddetini azaltmaktır. Hafif derecede ve erken aşamadaki vakalardan bazılarında herhangi bir tedaviye gereksinim olmadan saçlar kendi kendine tekrar çıkar. Hızlı ve etkili bir yol arıyorsanız Natrumin Setleri kullanmanızı öneriyoruz.

Bu gönderiyi paylaş